Skapa olika rum i trädgården?
Anki21
6 år sedan
Utvalt svar
Sortera efter:Äldsta
Kommentarer (9)
mariannese
6 år sedanRelaterade diskussioner
Behöver hjälp med barnens rum
Kommentarer (11)Spännande utmaning. Tycker idéerna ovan om rumsavdelare är toppen. Stolmen är verkligen en favorit hos oss, en flexibel lösning som kan skräddarsys efter barnens behov. Stora rum (om det dessutom är högt i tak) kan effektfullt delas av med takskenor och textilier vilket gör att barnen kan öppna upp om de vill umgås, eller dra för om de vill ha egen tid (tonåringarna speciellt kanske eftersöker detta). Det kan verkligen skapa "rum i rummet" om ni planerar upp ytan effektivt. Nedan har vi ett exempel där vi jobbade med textil som rumsavdelare. Lycka till.... Se merAVSLUTAD Julkalender 2015
Kommentarer (134)Tack alla som bidragit till lucka två. Nu är vinnaren utsedd och denna gången blev det Hilla Duka med sin fina motivering: "Fem underbara gyllene små ljuskällor - en för varje underbar liten stjärna i min familj! De skulle få stå på min tv-bänk kanske, och sprida ett litet mjukt, varmt ljus över mörka vinterkvällar, när vi samlas i sofforna och myser!" Varmt grattis! Ljuslyktorna kommer med posten. Till alla er som gillar mässing kan jag tipsa om morgondagens lucka som också innehåller något riktigt fint... :-)... Se merVad kostar det att anlita en inredare?
Kommentarer (7)Hej, jag arbetar som inredare och inredningsarkitekt och får ofta förfrågningar som dina. Som kund är man rädd att man får betala för mycket och vågar därför inte ta kontakt med en inredningsbyrå. Jag brukar komma hem och titta på vad som behövs i det stora; färgsättning, belysningsplan och möblering etc. Då kan man diskutera budgeten eller helt enkelt så betalar du för de timmar vi lägger ner för att ge dig de verktyg som behövs för att få ordning på ditt hem. Oftast behövs väldigt små medel för att få en stor förändring. En ny färgsättning som fungerar som en röd tråd i hemmet eller en belysningsplan kan ofta göra mirakel! Vill man däremot få ett helt lyft och ändra på det mesta i hemmet då får man en offert på detta. Mitt tips är att kontakta en inredare vars stil du känner att du gillar och ta ett första samtal med dessa. Jag är verksam i hela Sverige men bor i Skåne...gå in och kika på min stil; sidan är under uppbyggnad just nu, men du kan nog ändå känna om det är något för dig. www.gabriellainteriors.com. Lycka till! Med vänlig hälsning, Gabriella... Se merVar hittar jag någon som kan hjälpa mig med trädgården?
Kommentarer (14)Hej Pysselgumman! Fina bilder i din idébok! Tror det är ett smart drag att anlita en kunnig designer så att du får ihop helheten, och som kan avgöra om dina önskemål funkar med platsens förutsättningar. Vad det kostar att anlita hjälp varierar säkert både från person till person, men säkert också från ort till ort. Om du bara vill ha någon att "bolla" med som du skriver, och inte önskar exakta detaljerade ritningar och skötselplaner skulle det t ex kosta 9.500 hos mig (ex resväg). Du kan läsa mer om det upplägget här: http://madeleinestradgard.se/home/priser_2/small/. Har inte hunnit uppdatera helt här på Houzz eftersom jag är ny på sidan, men du hittar mig på www.madeleinestradgard.se samt på Instagram: https://www.instagram.com/madeleines_tradgard/. Varmt välkommen om du är intresserad, och annars stort lycka till med din trädgård! Kul att du är så intresserad :).... Se merUser
6 år sedanÄndrades senast: 6 år sedanmariannese
6 år sedanLykkans Designträdgårdar
6 år sedanAnki21
6 år sedanSense Garden Trädgårdsdesign
5 år sedanHåkan Sköld Fastighetsbyrå
5 år sedanKungsbacka Trädgårdsdesign AB
5 år sedan
Madeleines Trädgård