
Konstnär Maria Olsson
Om oss
Motiven har växlat genom åren och eftersom jag nu bor i Ås, dras jag till gamla hus och lantbruksmiljöer och till det vemod som vilar över de ställena. Tidigare har det varit närmare till hands att måla stadsmiljöer eftersom jag bodde i Östersund, hyreshus och människor. Barn har också varit ett motiv som jag hållit på med länge. Gamla fotografier är något som jag också inspireras av. Jag sammanför gärna olika bilder i mina målningar för att se vad som händer.
Målar gör jag mestadels med oljefärger och akryl. Jag gillar att måla i serier, eftersom jag hakar på ett tema och kan spinna på samma idéer länge.
Jag tar även beställningar på målningar. Vill du ha ett porträtt målat eller något annat motiv? Hör gärna av dig så kan vi diskutera!
1 projekt
Omdömen
Du kan skriva det första omdömet för Konstnär Maria OlssonVälj ditt betyg
1 kommentar