Fråga experten: Så bjuder du på auktion
Att lära sig fynda det ultimata kapet på auktion eller loppis kan vara knepigt. Kristina Gyllenberg guidar i budgivardjungeln.
Idag finns det många forum vi kan vända oss till för att hitta vintage och antikviteter, inte minst de digitala kanalerna som gör det lättare att hitta just det där lilla extra som man letat efter. Att handla begagnat ger möjlighet att skapa en egen stil och främst gör det hemmet väldigt personligt. Kanske letar man efter att få ihop en soffgrupp där man saknar bordet som hör till eller en lampa som enbart producerats i ett antal exemplar som man vet skulle vara supersnygg i hallen? Bland auktionsverken och på loppmarknader går det att hitta i princip nästan vad som helst, det gäller bara att man har ögonen öppna!
Kunskap före köp
Det är alltid bäst att undersöka det man tänkt buda på innan man slår slag i saken. Det är även otroligt roligt att gå på ”auktionsinspektion” och titta på allting fint som finns till buds – vem vet, kanske hittar man något mer som man gärna vill ta hem? Oftast brukar ett slitage eller större synliga skador stå noterat i beteckningen av föremålet men det är trots allt bäst att bilda en egen uppfattning. Fråga experter på plats och sakkunniga om det du är intresserad av att buda på. Sök på internet på liknande objekt, även från tidigare auktioner, för att få en bild av vilket pris det kan komma att landa på. Man kan även jämföra med andra auktionsverk. Här är en underbar ungersk 1900-tals servis på 120 delar från Ungerns största porslinstillverkare Herend, från Bukowskis.
Klassisk Stil
Planera väl
Att vara ute i god tid kan vara bra då det är dags för auktion, och det finns olika sätt att buda på auktion. På plats kan du eller annan i ditt ställe buda på objekt. Budgivning kan även ske över telefon. Man kan även över internet och appar buda på objekt. Det brukar vara väldigt spännande och lite av en strid ibland som man vissa gånger vinner och andra förlorar. Glöm inte att de flesta tar ut en slagavgift, det vill säga auktionsverkens egen kostnad för sitt arbete.
Konsolbord, fotkryss med urna i gustaviansk stil
Besök ofta
Om du vill skapa kunskap runt objekt eller en särskild tidsålder är ett tips att vara så aktiv som möjligt. Besök magasinen, inspektera möblerna och föremålen noga. Ha med dig måttband och ta kort själv med mobilen. Önskar du själv lägga ut något på auktion, finns det flertalet auktionsverk som erbjuder värderingar kostnadsfritt och gärna kommer på besök för att titta hemma.
Auktionsverken brukar även dela upp sina kvalitetsauktioner, så de kan vara värda att bevaka om det är specifika kvalitetsföremål man är på jakt efter. Utöver kvalitetsauktioner, som brukar ha ganska höga priser, kan det tidvis göras mindre fynd, men håll utkik efter annonser för dödsbon eller konkursboauktioner, där man kan hitta riktiga kap.
Vacker blåvit urna med lock från Bukowskis
Sommarnöjen
På de trevliga bond- och gårdsauktionerna säljs ofta ett helt gårdshem. Det kan bli en kul utflykt på semestern, men brukar ta lång tid, så ta med matsäck! En rolig favorit är kartongerna fyllda med krimskrams som säljs för femtiolappen, där allt möjligt kan ha åkt ned. På dessa auktioner får man ibland passa sig för de skickliga antikhandlarna, som oftast märks då de i slutet utav utrop brukar komma med rejäla bud som slår ut de andra intressenterna. Ska man buda mot en antikhandlare får man vara beredd att det kan bli en dyr historia.
LÄS VIDARE: Lev lätt med den gustavianska stilen
Hitta fynden
Loppmarknader har inte alltid de mest kvalitativa utbuden men det går att fynda. Porslin, glas och vackra dukar finns det dock ofta gott om. Ibland kan man få en hel servis från Gustavsberg eller Rörstrand under ett par hundralappar. De utländska loppmarknaderna är oftast något billigare än de svenska och man har lättare att pruta ner priserna. Det gäller dock att sätta ett maxbelopp man är villig att lägga oavsett var man budar och hålla sig till en fast budget. Man dras lätt med i budgivningen, speciellt när man hittat något fint man verkligen förälskat sig i. Det blir alltid trevligt att sedan ta med sig något fyndat hem och tänka tillbaka åren som kommer på hur man lyckats hitta den fina lilla skålen eller pallen.
Päronformad silverkanna på svängda fötter
BERÄTTA! Går du på auktion som ett proffs, eller är det roligare med loppisar och gårdsauktioner? Dela med dig nedan.
Nu för tiden har en del auktionsverk appar som är praktiska verktyg, man kan där hålla sig “a jour” genom bevakningar på specifika föremål och möbler, och ta dem med sig vart man än går – som en digital katalog i fickan. Däremot skulle jag nog ge rådet att faktiskt besöka magasinen där auktionsverket förvarar inventarierna, så man kan verkligen få möjlighet att inspektera dem före köp. För att upptäcka eventuella skador eller skavanker till exempel, eftersom bilderna kan vara missvisande ibland. Här är en förgylld bordspendyl med söta figurer, och ovan Bukowskis Klassiska kvalitetsauktion.